herb Grudziądza
Logo BIP
Biuletyn Informacji Publicznej
gmina-miasto Grudziądz
Urząd Miejski w Grudziądzu
Logo ePUAP
panorama Grudziądza

ZARZĄDZENIE NR 185/16 w sprawie zasad udostępniania gruntów stanowiących własność gminy - miasto Grudziądz, gminy - miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa w celu realizacji inwestycji infrastruktury technicznej

Zarządzenie Nr 185/16

Prezydenta Grudziądza

 z dnia 19 maja 2016

 

 

w sprawie zasad udostępniania gruntów stanowiących własność gminy - miasto Grudziądz,   gminy - miasto Grudziądz na prawach powiatu oraz Skarbu Państwa   w celu realizacji inwestycji infrastruktury technicznej

 

            Na podstawie art. 30 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym   ( Dz. U. z 2016 r., poz. 446)  art. 23 ust 1 pkt 5 oraz art. 25 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2015 r., poz. 1774 z późn. zm.) zarządzam co następuje:

 

            §1. 1.Ustalam zasady udostępniania gruntów Gminy i Skarbu Państwa, którymi gospodaruje  Prezydent Grudziądza jako starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej,  w celu realizacji inwestycji infrastruktury technicznej.

 

2. Niniejsze zasady nie mają zastosowania do gruntów:

 

1) znajdujących się  w  liniach  rozgraniczających  dróg  zarządzanych   przez  Zarząd  Dróg  Miejskich w Grudziądzu;

 

2) oddanych w użytkowanie wieczyste;

 

3) na  których  będą  realizowane  inwestycje  strategiczne, określone ustawą z dnia 24 lipca 2015 r.  o   przygotowaniu    i   realizacji   strategicznych   inwestycji   w   zakresie    sieci przesyłowych  (Dz. U. z 2015 r., poz. 1265 z późn. zm.).

                                              

            § 2. Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:

 

1) inwestycji - należy przez to rozumieć:

 

a) budowę, przebudowę, modernizację konserwację i naprawę obiektów liniowych obejmujących   linie, sieci i przewody: elektroenergetyczne, wodociągowe, kanalizacyjne, gazowe, cieplne, sygnalizacyjne, telekomunikacyjne, do monitoringu, ciągi drenażowe i inne  przewody podobne trwale umieszczane w gruncie lub na jego powierzchni,

 

b) budowę,  przebudowę,  modernizację, konserwację i naprawę  urządzeń towarzyszących, tj. słupów, stacji transformatorowych,  studzienek, zaworów, komór podziemnych, zasuw, włazów  i innych urządzeń podobnych  trwale umieszczanych w gruncie lub na jego powierzchni,

           

2) zarządcy nieruchomości - należy przez to rozumieć: właściwą komórkę organizacyjną Urzędu Miejskiego w Grudziądzu  sprawującą nadzór nad zagospodarowaniem i utrzymaniem nieruchomości, jednostkę organizacyjną Gminy lub Skarbu Państwa oraz inne podmioty i osoby będące posiadaczami nieruchomości,

 

3) gruncie zajętym na czas realizacji inwestycji – należy przez to  rozumieć  teren, z którego korzysta Inwestor dla potrzeb realizacji inwestycji, obejmujący wykop, pas montażowy,   powierzchnię zajętą na odłożenie mas ziemnych oraz  powierzchnię, na której inwestycja realizowana jest   metodą przecisku;

 

4) Gminie -  należy przez to rozumieć gminę - miasto Grudziądz i gminę - miasto Grudziądz na prawach powiatu.

   

            § 3. 1. Inwestor zamierzający zrealizować inwestycję na gruncie, stanowiącym własność Gminy lub Skarbu Państwa  występuje z wnioskiem o udostępnienie gruntów dla celów realizacji inwestycji, który powinien zawierać: wskazanie rodzaju inwestycji, określenie jej parametrów oraz  czasu  trwania.

 

2. Wraz z wnioskiem, o którym mowa wyżej należy złożyć:

 

1) mapę zagospodarowania terenu z naniesionym przebiegiem inwestycji - 2 egzemplarze,

2) szkic z naniesionym zakresem  terenu zajętego na  czas  realizacji inwestycji,  

3) zgodę   zarządcy nieruchomości, na której jest projektowana inwestycja,

4) pełnomocnictwo do reprezentowania Inwestora, jeżeli wnioskodawca działa w jego

   imieniu.

           

            § 4. Udostępnienie gruntów Gminy lub Skarbu Państwa pod realizację inwestycji następuje poprzez zawarcie „Umowy udostępnienia gruntu pod  inwestycję”.

 

            § 5. 1 Za udostępnienie gruntów pod realizację inwestycji pobiera się jednorazową  opłatę, naliczaną za:

 

1)  czasowe zajęcie gruntu na czas  realizacji inwestycji, w zakresie określonym   zgodnie z § 2 pkt 3, w  wysokości  2,00 złote  za 1 m² gruntu zajętego na dobę, ale nie mniej niż 50,00 złotych na dobę;

2)  trwałe umiejscowienie w gruncie lub na jego powierzchni  nowych obiektów liniowych i urządzeń towarzyszących oraz w przypadku przebudowy i modernizacji istniejących  obiektów liniowych i urządzeń towarzyszących, w wyniku których nastąpi zmiana ich lokalizacji, w wysokości naliczonej według stawek określonych w  załączniku do  zarządzenia.

 

2. Do opłaty, ustalonej w sposób określony w ust. 1, doliczony zostanie podatek VAT według stawki obowiązującej w dniu uiszczenia opłaty.

           

            § 6. 1. Nie pobiera się opłaty za udostępnianie gruntów, o której mowa w § 5, w przypadku:

 

1) inwestycji polegających na przyłączeniu do sieci infrastruktury technicznej nieruchomości stanowiących własność Gminy lub Skarbu Państwa, których Inwestorem jest Gmina,

 

2) inwestycji realizowanych na nieruchomościach Gminy lub Skarbu Państwa,  będących przedmiotem dzierżawy, gdy planowana inwestycja związana jest z zagospodarowaniem tych nieruchomości wynikającym z  umowy dzierżawy, 

 

3) gdy Inwestor zawarł umowę ustanowienia służebności przesyłu w związku z planowaną   inwestycją będącą przedmiotem wniosku.

 

2. Udostępnianie gruntów, o których mowa w ust. 1, następuje w drodze jednostronnego oświadczenia woli Gminy lub Skarbu Państwa.

 

3. Nie pobiera się opłaty za udostępnianie gruntów w części dotyczącej  czasowego zajęcia gruntu, w  przypadku gdy  umiejscowienie obiektów liniowych następuje  metodą przecisku, bez naruszania jego powierzchni.

 

4. W przypadku,  gdy po zrealizowaniu inwestycji  zostanie ustanowiona służebność przesyłu, wysokość wynagrodzenia za jej ustanowienie zostanie pomniejszona o kwotę uiszczonej opłaty za  udostępnienie gruntów. 

           

5. W przypadku lokalizacji inwestycji na nieruchomościach, w których Gmina lub Skarb Państwa jest współwłaścicielem, opłaty  za udostępnienie gruntów podlegają proporcjonalnemu naliczeniu  stosownie do posiadanych  udziałów.

 

            § 7. Po zakończeniu inwestycji  Inwestor zobowiązany jest niezwłocznie  przywrócić nieruchomość do stanu poprzedniego oraz  naprawić powstałe szkody.

 

            § 8. Rejestr zawartych umów udostępniania nieruchomości pod inwestycje prowadzi Wydział Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

 

            § 9. Wykonanie Zarządzenia powierzam  Naczelnikowi Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami.

 

            § 10. Zarządzenie podlega publikacji w Monitorze Grudziądzkim.

 

            § 11. Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

 

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Dorota Kozyrska 24-05-2016 11:42
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 19-05-2016
Ostatnia aktualizacja: Katarzyna Kudlewska 02-08-2016 09:31